Догляд за бетоном

Тверднення бетону — складний фізико-хімічний процес, що супроводжується утворенням нових структур за належних температурно-вологісних умов.

Догляд за бетоном полягає в забезпеченні оптимального температурно-вологісного режиму в процесі тверднення. Головними чинниками структуроутворення є температура вище 0°С (бажано не нижче ніж +15 °С) і висока вологість (не нижче ніж 90 %). Крім того, важливо підтримувати необхідну температуру й вологість в укладеному бетоні, не допускаючи його пересихання та замерзання. Залежно від метеорологічних умов бетон також захищають від вітру.

Догляд за бетоном починається відразу після вкладання й загладжування поверхні. Однак залежно від виду конструкцій існують і спеціальні рекомендації з догляду, найефективніші за тих чи інших умов.

Зазвичай догляд за бетоном забезпечують доти, доки він не досягне 80 % марочної міцності від проєктної.

Щойно вкладений бетон необхідно захищати від дії навантажень і струшувань та від будь-яких інших фізичних пошкоджень. 
Догляд за бетоном у літній період

Улітку процес випаровування води стає інтенсивнішим завдяки підвищенню температури повітря, тож технологія догляду за бетоном передбачає його захист від передчасного пересихання: 

  • За температури понад +25 °С здійснюйте бетонування після заходу сонця або рано-вранці, до його сходу.
  • Починайте зволожувати бетон через 5–10 годин після вкладання.
  • За температури повітря понад +15 °С зволожуйте бетон кожні 3 години. Часовий інтервал між зволоженнями можна зменшити, якщо температура навколишнього середовища висока, або збільшити, якщо температура повітря нижче +15 °С.
  • Покривайте конструкції листами (смугами) поліетиленової плівки.
Догляд за бетоном у зимовий період

Усі зусилля з догляду за бетоном узимку спрямовані на те, щоб запобігти його замерзанню. За температури нижче +5 °С догляду за бетоном приділяють особливу увагу, адже у цей час уповільнюється гідратація цементу в бетоні та, як наслідок, структуроутворення. За температури навколишнього середовища близько 0 °С через уповільнення реакції гідратації в бетоні знижується температура, і тепловиділення може не вистачити, щоб підтримувати її в позитивному діапазоні. За критичної температури 0 °С вода в структурі бетону починає кристалізуватися та перетворюватися на лід, її об'єм збільшується, а бетон руйнується. 

  • Використовуйте спеціальні електричні пристрої для прогріву бетонної конструкції та протиморозні добавки. 
  • Варто утеплити опалубку та верхню частину бетонної конструкції будь-яким теплоізоляційним матеріалом. Його головне завдання — зберегти тепло, одержане внаслідок гідратації цементу.

Більше про особливості зимового бетонування читайте тут.

cookie.text

cookie.button