Доріжки

Доріжки з бетону в облаштуванні території навколо будинків і заїздів користуються великим попитом, адже вони міцні та довговічні. Бетон є зручним у користуванні та дає змогу втілювати будь-які форми, підлаштовуючись під ландшафт.
 

Облаштування бетонних доріжок здійснюється у кілька етапів:

1. Копаємо траншею 
2. Забиваємо дерев'яні кілки
3. Фіксуємо опалубку
4. Додаємо шар щебеню
5. Робимо деформаційний шов
6. Укладаємо бетон в опалубку
7. Трамбуємо бетон
8. Продовжуємо бетонувати

 

Встановлення опалубки:

 • Щоб якісно підготувати ґрунт і спроєктувати опалубку, до початку робіт розмітьте доріжки, визначіться з їх вигинами та шириною. 

 

Якщо доріжки будуть без бордюрів, варто підняти їх на рівень, вищий за рівень ґрунту. 

 

 • Зніміть верхній шар ґрунту на глибину до 20 см.
 • Створіть подушку з добре втрамбованого щебеню або гравію (завтовшки приблизно 10 см).
 • Встановіть і зафіксуйте опалубку, використовуючи лісоматеріали. 

Опалубка має бути очищена й достатньо зволожена. Суха дерев'яна опалубка поглине частину води з бетонної суміші, а це погіршить процес розпалублення та зменшить міцність конструкції.

 • Зробіть невеликий ухил доріжки для стоку води. 

Мінімальна товщина бетону для пішохідних доріжок — 75 мм. Якщо ж доріжкою їздитимуть автомобілі, мінімальну товщину треба збільшити до 100 мм. 

 

Приготування бетонної суміші:

 • Для будівництва бетонних доріжок використовуйте цемент марки 500. «CEMARK ШВИДКИЙ» є оптимальним вибором для цього виду робіт. 

Для облаштування пішохідних доріжок клас бетону за міцністю має бути не менше ніж В15, а для під'їзних — В25. 

 • Скористайтеся нашим калькулятором, щоб розрахувати будівельні матеріали для бетонних доріжок 

Калькулятор

 • Замішайте таку кількість бетонної суміші, яку можна укласти й ущільнити за 1–2 години, адже рухливість бетонної суміші з часом знижується.

Додаткове доливання води підвищує рухливість суміші, але водночас «розмиває» цементний клей, що погіршує загальні характеристики бетону та зменшує його міцність і довговічність. 

 • Щоб підвищити рухливість бетонних сумішей, застосовуйте добавки-пластифікатори, дотримуючись дозувань, зазначених виробником на упаковці.
   

 

Після вкладання бетону: 

 • Розділіть площу бетонних плит, під'їзних шляхів і садових доріжок деформаційними швами завширшки 15–20 мм на окремі секції розміром не більше ніж 3 х 4 м. Такі шви можна зробити, вставивши в товщу свіжого бетону дошки. Замість дошок можна використати товсту фанеру чи пінопласт. 
  Приблизно через місяць після вкладання бетону шви необхідно герметизувати спеціальними гідрошпонками, джгутами, герметиком або заповнити менш щільним матеріалом, ніж бетон (пісок, відсів), і покрити шаром розчину.
 • Температурні шви краще робити на третину товщини бетону (25–30 мм). Відстань між швами має бути не більше ніж 1,5 – 2 м. Для формування цього виду шва у свіжому бетоні використовуйте пиломатеріали, смуги металу, Т-подібний металевий профіль або сайдинг. 
  Залиште їх на деякий час, а потім вийміть. Постукуючи по профілю зверху, сформуйте прорізи 25–30 мм у глибину та 5–10 мм у ширину. Також їх можна прорізати кутовою шліфувальною машиною («болгаркою»), але не пізніше ніж на третій день після тужавлення. 
 • Під час перемішування та укладання в суміш втягується повітря, тому обов'язково ущільніть свіжозалитий бетон. Зазвичай двоє людей поступово рухаються та «б'ють» суміш рубальними рухами у вертикальній площині. Найкраще використовувати вібратори (глибинні або віброплити), але, якщо такої можливості немає, можна скористатися трамбівкою з важкої дошки чи бруса завтовшки близько 50 мм.

Якщо недоущільнити бетон, у його структурі залишиться багато пор, що вплине на його щільність, отже міцність і довговічність конструкції може зменшитися.

 

 • Коли з поверхні бетону вийде надлишкова волога, розгладьте її правилом, щіткою або спеціальною дерев'яною, полістирольною чи металевою теркою.
 • Для додаткової гідроізоляції та кращого зовнішнього вигляду через 5−10 годин після заливання можна втерти в поверхню бетону небагато цементу. Робити це треба за допомогою кельми до утворення максимально гладкої поверхні. Такі дії суттєво підвищують довговічність поверхні. 

 

Передчасна обробка спричиняє розшарування суміші біля верхнього шару бетону, що зменшує стійкість доріжки до впливу погодних явищ.

 

 • Бетон необхідно захищати від втрати вологи, особливо в перший тиждень після вкладання. Час між затиранням (або, за його відсутності, укладанням) і початком догляду потрібно мінімізувати, щоб запобігти висиханню бетонної поверхні. 

Нехтування доглядом за бетоном призводить до утворення тріщин і каверн, зменшення міцності та довговічності доріжок. Як захистити бетон від пересихання, читайте тут

 • Починати ходити по бетону можна лише через дві-три доби. А їздити по ньому варто не раніше ніж через 14 діб після вкладання. 

Будь-які механічні впливи на незатверділу доріжку неприпустимі.

calculator.button

cookie.text

cookie.button